עמוד הבית עלינו על התוכנית

על התוכנית

“עמיתים לזכויות” 

מתמודדים מנגישים זכויות בבריאות הנפש
מה אני עושה בעבודה שלי?

רקע – על התכנית

לאדם עם מגבלה נפשית יש זכויות רבות, שנועדו לאפשר לו חיים מלאים ושלמים בתוך הקהילה. לא פעם, מימוש זכויות אלו הוא תהליך מורכב שכרוך במחסומים אישיים וחברתיים רבים. תכנית “עמיתים לזכויות” היא תכנית ייחודית, חדשנית ומערכתית, שנועדה לחולל שינוי בנושא מיצוי הזכויות בתחום בריאות הנפש. התכנית פועלת עם מתמודדים, בני משפחה, אנשי מקצוע והקהל הרחב.  התכנית מסייעת למתמודדים ולבני משפחתם במימוש הזכויות המגיעות להם וכן מסייעת לאנשי מקצוע ולנותני שירותים לתת שירות נגיש ושוויוני.

ייחודיות התכנית – מתמודדים מובילים את ההסברה

הייחודיות של “עמיתים לזכויות” טמונה בכך, שמי שמוביל את ההרצאות והמפגשים הם מסבירנים המתמודדים בעצמם עם מגבלה נפשית ומשלבים ידע מקצועי עם ידע מניסיון אישי. הם מסייעים למתמודדים ולבני משפחתם להכיר את המערכת ולהתגבר על הקשיים האישיים והמערכתיים הכרוכים בתהליכים של מיצוי זכויותיהם. בנוסף לכך, היכרותם של המסבירנים עם הקשיים ממקור ראשון מאפשרת להם לחשוף גם קהל מקצועי לצרכים הייחודיים של אוכלוסיית המתמודדים עם מגבלה נפשית ולספק כלים מעשיים להנגשת השירות.

סדרת מפגשים  בנושא מיצוי זכויות

סדרת מפגשים המשלבים ידע מקצועי עם ידע מניסיון אישי בנושאים של מימוש זכויות, וכן כלים מעשיים למימוש זכויות ולתלונות במקרה הצורך. הם מיועדים למתמודדים, לבני משפחותיהם, לאנשי מקצוע וכן לקהל הרחב. המפגשים הם ללא תשלום, מתקיימים בכל הארץ וכוללים את התכנים הבאים:

  • סיפור אישי – מסע בשבילי ההחלמה והזכויות.
  • טיפול נפשי בקהילה – הרפורמה בבריאות הנפש.
  • סל שיקום.
  • איפה הרמפה שלנו – נגישות בבריאות הנפש.
  • ייצוג עצמי
  • מפגש אישיים או בקבוצות קטנות למימוש זכויות אישיות.

סדרת מפגשים בנושא בריאות הנפש ושירות נגיש

‘עמיתים לזכויות’ מציעה סדנאות תהליכיות והרצאות חד פעמיות שמיועדות לקהל מקצועי של נותני שירות ומטרתן בחינת עמדות ותפיסות הקשורות לבריאות הנפש, הכרות מעמיקה עם מאפייניה של המגבלה הנפשית ומתן כלים לשירות נגיש ומותאם. הקהלים שלנו מגוונים וביניהם: עובדי המוסד לביטוח לאומי, צוותים רפואיים בבתי חולים, בקופות חולים ובמסגרות רפואיות אחרות בקהילה,  עובדי משרדי ממשלה, מתנדבים בער”ן, סטודנטים ועובדי האקדמיה, ועוד.  המפגשים מתקיימים בכל הארץ וכוללים את התכנים הבאים:

  • פעילות חווייתית ושיח על עמדות ותפיסות בבריאות הנפש
  • סיפור אישי של מתמודד
  • דוגמאות ייחודיות הקשורות להנגשת השירות
  • מתן כלים וסימולציות למפגש של נותני שירות עם מתמודדים

ניתן להזמין גם סדנאות המונחות במשותף על ידי אנשי מקצוע מתחום הטיפול והשיקום ומסבירנים של “עמיתים לזכויות”.

לפרטים נוספים והזמנת הרצאות וסדנאות

תפקידשםדואר אלקטרוני
מנהלת התכניתנגה שטיימןnoga@matnasim.org.il
מנהלת אזור מרכזנעמה דרורnaamad@matnasim.org.il
מנהל אזור ירושלים ודרוםיוסי תירםyossitir@matnasim.org.il
מנהלת  אזור צפוןאמירה קאסםamirak@matnasim.org.il
מנהלת אזור חיפה והעמקיםשגיא רודויsagi@matnasim.org.il

תכניות “עמיתים” – החלמה נפשית בעזרת הקהילה

החלמה ממחלה נפשית היא אפשרית. היא תוכל להתרחש כאשר גם האדם וגם הקהילה יהיו שותפים לתהליך ההתמודדות הנפשית. אנחנו בתכניות “עמיתים” מאמינים שלכל אדם יש זכות לחולל שינוי בחייו, ואת היכולת לחולל שינוי בחיים של מישהו אחר. בהתאם לכך, תכניות “עמיתים” פועלות לפיתוח קשרים בין האדם לבין הקהילה, ובכך מאפשרות לכל אדם להרגיש משמעותי, מחויב ושייך לקהילתו.

מלבד “עמיתים לזכויות” אנו מפעילים את תוכניות “עמיתים לבוגרים” ועמיתים לנוער”. תכניות אלו פועלות ב-60 מרכזים קהילתיים ברחבי הארץ ומלוות כ-3,000 מתמודדים בתהליך השתלבותם בקהילה באמצעות חוגים, פעילויות פנאי והתנדבות הפתוחות לקהל הרחב.

מאחורי תכניות עמיתים למבוגרים ועמיתים לזכויות עומדים החברה למתנ”סים ומשרד הבריאות, מאחורי תכנית עמיתים לנוער עומדים החברה למתנ”סים, משרד הבריאות, משרד החינוך והקרן למפעלים מיוחדים של ביטוח לאומי.

לאתר תוכניות עמיתים – www.amitim.org.il

נושאים נוספים שיכולים לעניין אותך

״טיפול נפשי בקהילה – הרפורמה בבריאות הנפש״

הזמנת הרצאות לארגונים

מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם