האתר בשלבי פיתוח אחרונים, מתנצלים על אי נעימות הזמנית :)

עברית | عربيه

הזכות לחיות בעצמאות

כשאנחנו חיים בעצמאות, אנחנו בוחרים כיצד לפעול בחיינו ומרגישים כי אנו בעלי השליטה על גורלנו. בחלק זה של האתר נדבר על הזכות להחליט עבור עצמנו בתחומי החיים השונים וגם על הזכות לעשות טעויות וללמוד מהן, כמו כל אחד אחר. עם זאת, חשוב שנזכור כי גם בתוך חיים עצמאיים אנו יכולים להיעזר, להתייעץ ולקבל ליווי. נלמד מהי המשמעות של חיים עצמאיים, ומתוך כך נתייחס לכשרות משפטית, ונסביר על האפשרויות של ייפוי כוח מתמשך ושל מינוי אפוטרופוס במקרה של הגבלת הכשרות המשפטית.

מהי המשמעות של עצמאות?
בחלק זה של האתר נלמד כיצד מתבטאת העצמאות שלנו בתחומי חיים שונים ומדוע היא משמעותית. כמו כן נתייחס לכך שלעיתים אנחנו, כאנשים עם מוגבלות נפשית, יכולים למצוא את עצמנו במצבים שבהם אנשים אחרים מקבלים החלטות לגבי החיים שלנו. נבין מדוע זה עשוי לקרות ומה חשוב שנדע לגבי הזכויות שלנו במצבים אלו.
מהי כשרות משפטית?
כשרות משפטית היא היכולת שלנו ליהנות מזכויות ולשאת בחובות. בעבר חשבו שאנשים עם מוגבלות לא יכולים לקבל בעצמם החלטות טובות בנוגע לחייהם. כיום המצב שונה וקיימת ההבנה שיש לנו הזכות להחליט בנוגע לחיינו, גם אם בני משפחה ואנשים אחרים לא מסכימים לכך. כשאנחנו מרגישים קושי לקבל החלטות, אנו יכולים להיעזר בשלושה כלים: תמיכה בקבלת החלטות, ייפוי כוח מתמשך ומינוי אפוטרופוס. נלמד על הכלים השונים ועל ההבדלים ביניהם.
מהו ייפוי כוח מתמשך?
כמתמודדים עם מגבלה נפשית, אנחנו יכולים להיתקל במצבים שבהם קשה לנו לקבל החלטות טובות עבור עצמנו. ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך שמאפשר לנו להיערך מראש למצב שבו יכולת קבלת ההחלטות שלנו עלולה להיפגע בעתיד. המסמך הזה מאפשר לנו לתכנן ולבחור כיצד ייראו חיינו בתחומים שונים. בחלק זה נלמד כיצד עורכים את המסמך, מתי הוא נכנס לתוקף, מי יכול להתמנות למיופה כוח, כיצד אפשר לבטל את המסמך ודברים חשובים רבים נוספים.

נושאים שיכולים לעניין אותך