האתר בשלבי פיתוח אחרונים, מתנצלים על אי נעימות הזמנית :)

הזכויות שלנו כעובדים

חלק זה של האתר עוסק בזכויות שלנו כעובדים בשוק החופשי. הכוונה היא לעבודות שאינן במסגרת שיקומית (כמו מפעל מוגן). בחלק זה של האתר נמצא מידע על הזכויות שלנו בעבודה, על התאמות שאנחנו יכולים לקבל ועל האופן שבו המשכורת שנקבל תשפיע על סכום הקצבה שלנו. נקרא מידע לגבי הגורמים שיכולים ללוות אותנו לאורך התהליך ולסייע לנו במציאת עבודה מותאמת עבורנו.

מה חשוב שנדע על שוויון בעבודה?
מדוע השתלבות בשוק העבודה היא חשובה? כיצד היא יכולה לתרום לנו בתהליך ההחלמה ובבנייה של חיים משמעותיים? בחלק זה נתייחס לשאלות אלו, ונסביר מהו החוק לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ואיך הוא מתקשר לנושא התעסוקה.
מהי הזכות שלנו לקבלת התאמות בעבודה?
לְמה מתכוונים כשמדברים על התאמות במקום העבודה? בחלק זה נרחיב על כך ונסביר אילו סוגי התאמות יכולים לעזור לנו במקום העבודה. נלמד מתי אנחנו צריכים לבקש את ההתאמות, ממי אפשר לבקש אותן ולמי אפשר לפנות כדי להבין אילו התאמות יכולות לעזור לנו. כדי להבין טוב יותר את הדברים, ניעזר בניסיון האישי של אלכס, של סיוון ושל מוראד.
האם לספר או לא לספר במקום העבודה?
האם לספר על ההתמודדות הנפשית שלנו במקום העבודה, או לא? זו שאלה רבת משמעות ונפוצה מאוד. בחלק זה נעלה שאלות שיעזרו לנו לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורנו. חשוב לזכור, כי הבחירה אם לספר ולמי לספר היא בידינו בלבד!
מהן הזכויות שלנו כעובדים בזמן משבר נפשי?
חשוב שנדע מהן הזכויות שלנו במקום העבודה בזמן שאנו עוברים משבר נפשי או כשיש ירידה בתפקוד שלנו עקב משבר נפשי. בחלק זה נלמד כיצד אפשר להשתמש בימי המחלה שלנו. חשוב שנדע שאנחנו לא מחויבים למסור למעסיק שלנו את הסיבה שבגללה קיבלנו אישור על ימי מחלה.
מהי הפליה ומהי העדפה מתקנת?
הפליה היא מצב שבו אנו מרגישים שאנחנו מקבלים יחס שונה מזה שמקבלים שאר האנשים. לפי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אסור להפלות אנשים עם מוגבלות, גם במקום העבודה שלהם. בחלק זה נלמד איך נוכל לזהות אם הייתה כלפינו הפליה ומה נוכל לעשות במקרה כזה. נכיר גם את המושג "העדפה מתקנת" ונלמד כיצד נוכל להיעזר במדיניות זו.
מה הקשר בין קבלת קצבה לבין עבודה?
אנשים רבים חוששים שאם ישתלבו בעבודה, קצבת הנכות שלהם עלולה להיפגע. בחלק זה של האתר נוכל ללמוד על חוק לרון, החוק שמסדיר את הנושא וקובע שברוב המקרים כדאי לנו דווקא להשתלב בעבודה וכך להגדיל גם את העצמאות שלנו וגם את ההכנסות שלנו, בלי שתהיה פגיעה בקצבת הנכות שאנחנו מקבלים. במסגרת חלק זה נכיר מושגים חשובים, כמו: הטבות, מענק עבודה, שכר מינימום מותאם ועוד.
מי יכול לסייע לנו וללוות אותנו בתהליך של מציאת עבודה?
התהליך של מציאת עבודה יכול להיות מאתגר. כיום אפשר לקבל סיוע וליווי מגורמים מקצועיים בתהליך זה. כחלק מהליווי אפשר לקבל עזרה בשלבים שונים לאורך התהליך: בחיפוש העבודה, בכתיבת קורות חיים ובהכנה לראיונות עבודה וברכישת כלים שיעזרו לנו בהשתלבות במקום העבודה. כמו כן אפשר לקבל ליווי ותמיכה במהלך העבודה עצמה. בחלק זה נכיר את שירותי הליווי של סל שיקום, את השיקום המקצועי של המוסד לביטוח הלאומי, את תוכנית "שווים בתעסוקה" ועוד.
מי יכול לסייע לנו לממש את הזכויות שלנו בעבודה?
אם אנחנו לא מקבלים את הזכויות שלנו, אנחנו יכולים לפנות לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. נציבות שוויון זכויות אנשים עם מוגבלות היא יחידה בתוך משרד המשפטים. הנציבות פועלת למניעת הפליה ולקידום ההשתלבות שלנו בחברה. הנציבות מספקת שירותי ייעוץ, סיוע וליווי משפטי.

נושאים שיכולים לעניין אותך

יש לכם שאלה?

אנחנו כאן בשבילכם